KNMI waarschuwde ballonvaarders uren voor dodelijk ongeluk al voor plotselinge harde wind

Geplaatst op 14 augustus 2025, om 14:28 uur

DE HOEVE – Het KNMI heeft ballonvaarders woensdagavond gewaarschuwd voor plotselinge windvlagen in kustgebieden, enkele uren voordat de luchtballon in De Hoeve in de problemen kwam. In het speciale weerbericht voor ballonvaart, dat drie keer per dag wordt opgesteld, werd rond 17.00 uur gewezen op windvlagen tot windkracht 4. De waarschuwing gold ook voor het binnenland tot wel honderd kilometer van de kust, waaronder De Hoeve valt. De ballon steeg rond 20.00 uur op in Joure. In de mand zaten 34 mensen; een 66-jarige vrouw uit de gemeente Opsterland kwam om het leven, vijf anderen raakten gewond.

Hoewel de avond begon met rustige en heldere omstandigheden, sloeg het weer lokaal om. Rond 21.00 uur werd een piek gemeten tot windkracht 4, terwijl het vlak daarvoor nog vrijwel windstil was. Volgens gegevens van Weerplaza draaide de wind plotseling van richting. De ballon, van het bedrijf Greetzz, kwam daardoor in de problemen tijdens de landing. Door de voorwaartse snelheid vielen vijf mensen uit de mand. Verkeerspsycholoog Monique Hoogeslag van de Koninklijke Nederlandse Vereniging voor Luchtvaart (KNVvL) verklaarde in het AD dat ballonvaarders op basis van ervaring beslissen of een vaart doorgaat.

Volgens het KNMI was het risico op plotselinge wind gerelateerd aan zeevonk, een natuurverschijnsel dat bij warm weer boven de kust optreedt en gepaard kan gaan met lokale, felle windvlagen. Woordvoerder Jet van Paassen gaf aan dat het verschijnsel zich tot tientallen kilometers landinwaarts kan voordoen. De waarschuwing was opgenomen in het ballonvaartbericht dat speciaal voor dit soort situaties wordt verspreid.

In het AD benadrukt Hoogeslag dat er geen directe reden was om de vaart te annuleren: op de startlocatie in Joure waren de omstandigheden goed. Wel wees ze erop dat de uiteindelijke windvlaag in De Hoeve sterker was dan verwacht. Volgens het KNMI zijn dit soort winden zeer lokaal en lastig te meten, tenzij er zich exact op de plek van het incident een meetstation bevindt. Zowel de piloot van de luchtballon als Greetzz hebben nog niet inhoudelijk gereageerd, meldde het AD.

Foto: NoorderNieuws